close
DesignSvietidlá

Osvetlenie spálne: moderné svietidlá

stolna-lampa-z-naplaveneho-dreva-lake-bezova

Ak chcete vo svojej spálni docieliť moderný vzhľad, výber svietidiel v tomto dizajnovom štýle je skvelou štartovacou čiarou. Moderný dizajn totiž ctí funkciu a jednoduchosť. Moderné svietidlá v spálni by mali byť prakticky ovládateľné, upokojujúce, s dotykom elegancie a čistoty. Účel svietidla je východiskovým bodom jeho dizajnu.

Funkcia

moderné svietidlá
Osvetlenie spálne závisí od dispozícií a usporiadania celej miestnosti a je potrebné ho riešiť už pri jej projektovaní. Malým miestnostiam bez úložného priestoru postačia len nástenné alebo stolné lampičky umiestnené pri posteli. Mali by však byť ovládateľné aj vypínačom od dverí. Spálne so šatníkom alebo iným úložným priestorom si už pýtajú aj stropné svietidlo. Veľmi praktické je aj osvetlenie úložných priestorov zabudované priamo v šatníku alebo v skrini. Do svietidiel používajte úsporné žiarovky s nižšou intenzitou svetla. Osvetlenie v spálni by malo byť tlmené a upokojujúce. Odporúčané sú teplé odtiene bielej. Pri inštalácii osvetlenia myslite na vlastné pohodlie. Pri vstupe do miestnosti by ste mali mať k dispozícii vypínač pre všetky svietidlá. V opačnom prípade si budete musieť zapnúť stropné svetlo, aby ste prešli k modernej lampičke na nočnom stolíku a opäť sa budete vracať k dverám, aby ste zhasli. Lampičky by samozrejme mali mať aj vlastné vypínače dosiahnuteľné z postele.

Moderný dizajn

Pre dosiahnutie moderného vzhľadu vyberajte jednoduché svietidlá s priamymi líniami. Kľúčová idea znie: funkcia nad formou. Alebo ak chcete v jednoduchosti je krása. Materiál môže byť čistý alebo s jemným farebným akcentom. Modernému dizajnu vládnu neutrálne tóny. Luxusné svietidlá sú vyrábané aj z dreva alebo leštených kovov v prírodných odtieňoch. Matné sklo zas premieňa svetlo na príjemne mäkké a romantické.

Stolové lampičky, stojace lampy a závesné svietniky sú prirodzenou súčasťou moderného osvetlenia. Mimoriadne obľúbené sú predovšetkým závesné svietidlá, ktoré uvoľňujú miesto na nočných stolíkoch. Ak ich umiestnite bližšie k stropu, získate širší uhol svetla. Stojace lampy by mali mať jednoduchú konštrukciu a môžete ich použiť všade tam, kde chcete vytvoriť mimoriadny akcent.

Luxusný luster zavesený nad vašou posteľou vytvorí dramatické ohnisko miestnosti. Jeho veľkosť by mala závisieť predovšetkým od veľkosti spálne a výšky stropu, ale v zásade sa nemusíte báť ani mohutnejších svietidiel. Inšpirovať sa môžete extravagantným dizajnovým závesným svietidlom Sweden v bielo-zlatej farbe, ktoré sa stane dominantou každej spálne. Sústreďte sa na jednoduché tvary, s menším počtom vetiev, ktoré opticky naberajú na veľkosti a dominancii. Namiesto lustra však môžete nad posteľou zavesiť aj tri alebo viac svietidiel, ktoré budú v podobnom štýle, ale v rôznych tvaroch a odtieňoch.

Miroslava Sabolová

The author Miroslava Sabolová

Leave a Response