close
Jedáleň a kuchyňa

Drevené stoličky – 2 typy, ktoré poznáme

media_images_org_file0030871

Drevené stoličky sú jasnou voľbou pre mnohých do interiéru aj exteriéru. Často si však neuvedomujeme, že medzi interiérovými a exteriérovými stoličkami existujú jasné odlišnosti. Hoci môžeme umiestniť exteriérový nábytok do bytu bez nejakých extrémnych vedľajších škôd, interiérové stoličky sa vyrovnávajú s nástrahami vonkajšieho prostredia oveľa zložitejšie. Pri voľbe správneho dreveného nábytku by ste vždy mali brať ohľad v prvom rade na podmienky, do ktorých ho umiestnite. Dnes vám prezradíme hlavné rozdiely medzi drevenými stoličkami, ktoré patria do bytu, a medzi drevenými stoličkami, ktoré umiestnite na terasu.

Stolička Las Palmas
Stolička Las Palmas

Odolnejší materiál

Prvým podstatným rozdielom je odolnosť materiálu. V prípade exteriérových drevených stoličiek je často masívne drevo doplnené napríklad hliníkovými prvkami, ktoré zvyšujú odolnosť konštrukcie. Hliník nehrdzavie, a tak predstavuje jeden z ideálnych materiálov, ktoré sú pri výrobe exteriérového nábytku používané.

Interiérové stoličky sa vyznačujú konštrukciou, ktorá dbá predovšetkým na ľahkosť. Dizajnéri počítajú s tým, že stoličky budú často prenášané z jedného miesta na druhé. Rovnako nie je potrebné, aby vydržali silný vietor. Ich celková konštrukcia je menej odolná, pretože sa predpokladá stabilné prostredie interiéru.

Povrchová úprava

Interiérové stoličky prichádzajú do kontaktu predovšetkým so slnečným žiarením, prachom a nečistotami. Ich povrchová úprava je navrhnutá tak, aby sa dokázala vyrovnať práve s týmito faktormi. Prostredie v byte je stabilné a výrobcovia okrem toho rátajú i so stabilnou vlhkosťou, ktorá by mala byť pre zachovanie zdravia udržiavaná v rozmedzí 40%-45% (pri vysokej vlhkosti dochádza k rozmnožovaniu choroboplodných zárodkov a plesní, suchý vzduch zas spôsobuje problémy s dýchacou sústavou).

Drevené stoličky umiestnené vonku sa však musia vyrovnať s väčším problémom. Meniaca sa vlhkosť, výkyvy teploty, slnečné žiarenie a prostredie bohaté na spóry plesní, lišajníky a drevokazné huby. To všetko sú faktory, ktoré sa pri ošetrení dreva musia brať do úvahy. Drevené stoličky na terase tak musia prejsť oveľa komplikovanejšou povrchovou úpravou. Rovnako vyžadujú i častejšiu a náročnejšiu starostlivosť počas roka.

Jedálenská stolička Aang
Jedálenská stolička Aang

Textilné prvky

Pre zachovanie komfortu sú súčasťou stoličiek textilné prvky v podobe sedákov alebo vankúšov. V interiéri počítame predovšetkým s rozliatím či vytvorením škvŕn. Z toho dôvodu sú tieto prvky vybavené poťahom, ktorý je jednoduchý na čistenie. Často nie je možné oddeliť textilnú časť od tela stoličky.

Tento mechanizmus by predstavoval obrovský problém vo vonkajšom prostredí. Textilné časti exteriérových drevených stoličiek by sa mali dať veľmi jednoducho oddeliť a nemali by byť stálou súčasťou nábytku. Ich poťah je oveľa odolnejší, pretože sa ráta s nástrahami prostredia.

Pri výbere nového nábytku často bojujeme s našimi predstavami a priestorom, ktorý máme k dispozícii. Hlavným problémom často býva jedálenský stôl. Ako zabezpečiť dostatok priestoru pre celú rodinu v prípade, že váš dom alebo byt patrí do kategórie menších? Čítajte ďalej v našom článku tu.

 

 

Tags : exteriérinterierstolicky
adminblog

The author adminblog

Leave a Response